Fellows

2018 Fellows

  • Susanna Allés-Torrent, Modern Languages and Literature
  • Logan Connors, Modern Languages and Literature
  • Pamela Geller, Anthropology
  • Karl Gunther, History
  • Erica Moiah James, Art and Art History
  • Kathryn Nowotny, Sociology
  • Catalina Quesada, Modern Languages and Literatures

2017 Fellows

  • Diana Arboleda, Engineering
  • Jennifer Britton, Psychology
  • Adrienne Dubois, Biology
  • Sumita Dutt Chatterjee, History
  • Brendan Balcerak Jackson, Philosophy
  • Imelda Moise, Geography
  • Jean-Hubert Olivier, Chemistry
  • Diana Ter-Ghazaryan, Geography
  • Nathan Timpano, Art History
  • Nikki Traylor-Knowles, RSMAS
  • Brian Valencia, Theater Arts
  • Alex Wilson, Biology

2016 Fellows

  • Magdalena Balcerak Jackson, Philosophy
  • Ava BrillatUM Libraries
  • Jennifer ConnollyPolitical Science
  • Daniel DiRestaBiology
  • Carlia FrancisTheater
  • Catherine NewellReligious Studies
  • Hugh ThomasHistory
  • Xiaolei ZhangModern Languages and Literature

2015 Fellows

  • Louise Davidson-Schmich, Political Science
  • Richard GrantGeography
  • Paul GroffBiology
  • Gregory KogerPolitical Science
  • Elton SkendajPolitical Science
  • Justin StolerGeography and Regional Studies

2014 Fellows

  • Pamela Geller, Anthropology
  • April MannEnglish
  • Belkys TorresLatin American Studies
  • Barbara WhitlockBiology

2013 Fellows

  • Steve Butterman, Modern Languages and Literature
  • Julia DallmanBiology
  • Amanullah De SondyReligious Studies
  • Tracy Devine GuzmanModern Languages and Literature
  • Don OlsonEcosystems Science and Policy
  • Linda TaylorAnthropology
  • Yunqui Wang, Biology

2012 Fellows

  • Dr. Marten Brienen, Anthropology/Latin Amer. Studies
  • Dr. Stephen Di Benedetto, Theatre Arts
  • Patricia DolanTheatre Arts

2011 Fellows

  • Dr. Edmund Abaka, History/Africana Studies
  • Dr. Terri HoodECS
  • Dr. Daniel PalsDean's office, Arts & Sciences
  • Dr. Perri Lee RobertsArt History
  • Dr. Joseph UscinskiPolitical Science

2010 Fellows

  • Dr. Bruno de OliveiraMathematics
  • Dr. Jim KalusGeological Sciences
  • Dr. Mike RobinsonBiology
  • Dr. Isaac SkromneBiology
  • Dr. James WilsonChemistry

2009 Fellows

  • Dr. Robin BachinHistory
  • Dr. Linda BelgraveSociology
  • Dr. Neil JohnsonPhysics
  • Dr. Lillian ManzorModern Languages & Literatures

2008 Fellows

  • Dr. Rebecca BrienenArt History
  • Dr. Otávio Bueno, Philosophy
  • Dr. Simon Evnine, Philosophy
  • Dr. David KlingReligious Studies
  • Dr. Michelle MaldonadoReligious Studies
  • Dr. Shouraseni Sen RoyGeography & Regional Studies

2007 Fellows

  • Dr. Traci Ardren, Anthropology
  • Dr. Joshua Cohn, Physics
  • Dr. Michael E. McCulloughPsychology